Z roku na rok Polacy zadłużają się na potęgę, korzystając z wielu wprowadzanych na rynek ofert firm pożyczkowych. Podmioty z sektora finansowego kuszą klientów atrakcyjnymi warunkami umowy, niskimi odsetkami, możliwością elastycznej spłaty zobowiązania. Okazuje się, że po dodatkowe środki pieniężne obecnie może sięgnąć każdy, kto znajdzie się w potrzebie. Dobrym przykładem są między innymi pożyczki dla bezrobotnych.
Mnogość firm pożyczkowych sprawia, że każda z nich robi wiele, aby pozyskać nowego klienta. Walka o potencjalnych pożyczkobiorców polega w dużej mierze na oferowaniu im coraz większych możliwości i udogodnień, w tym maksymalnym uproszczeniu procedury ubiegania się o środki. Ze wsparcia mogą skorzystać zarówno osoby wykazujące spory dochód, jak i zadłużone, mogące przedstawić zaświadczenie od pracodawcy, ale i trwale lub chwilowo bezrobotne.
Rodzaje pożyczek pozabankowych
Wśród zobowiązań królują pożyczki ratalne oraz krótkoterminowe, czyli popularne chwilówki. Pierwsze przyznawane są w większych, sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, kwotach, a okres spłata wyznacza się zazwyczaj na kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Drugie z kolei charakteryzują się mniejszą kwotą świadczenia, ale są za to niżej oprocentowane, a pożyczkobiorca ma obowiązek zwrotu należności w terminie maksymalnie trzech miesięcy.
Pożyczki dla bezrobotnych?
Tego typu pomocy udziela już wiele przedsiębiorstw finansowych. Wnioskodawca nie musi dostarczać oświadczeń o zarobkach, czy okazywać umowy o pracę itp. Pożyczkodawcy nie interesuje jego status majątkowy ani to, czy jest gdzieś zatrudniony, a jedynie, czy zdoła w terminie spłacić zobowiązanie. W przypadku nieterminowego zwrotu pieniędzy naliczane są umowne odsetki. Warto więc zwrócić uwagę na ten punkt porozumienia. W wielu przypadkach istnieje możliwość dogadania się z firmą pożyczkową i przedłużenia okresu spłaty o kolejne tygodnie lub nawet miesiące. Każdą taką sytuację rozpatruje się jednak indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele okoliczności.
Jak wziąć pożyczkę?
Pożyczki dla bezrobotnych to oferta nie tylko dla tych, którzy nie mają pracy, ale także dla osób, które znalazły dopiero zatrudnienie lub nie są w stanie wykazać żadnej umowy. Pożyczkodawca sprawdza jedynie ich tożsamość, zazwyczaj sięga także do baz dłużników, aby skontrolować, czy wnioskujący nie ma innych zobowiązań lub nie prowadzi się przeciwko niemu windykacji. Nawet te dwa ostatnie przypadki nie zawsze jednak dyskwalifikują taką osobę. Wiele firm pozabankowych przymyka bowiem oko na „błędy przeszłości” lub tymczasowe problemy finansowe i udziela wsparcia. Warto przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty danej firmy przeanalizować kilka innych dostępnych na rynku propozycji. Praktyka pokazuje, że mogą istnieć między nimi spore różnice, choćby w kwestii całkowitego oprocentowania czy też samych warunków umowy. W ostateczności można dopytać o szczegóły konsultantów danej firmy, którzy z pewnością wyjaśnią wiele zawiłości zobowiązania.