Skradziony dowód osobisty może być ogromnym problemem, bowiem sprawy z zaciągniętymi na niego kredytami czy innymi zobowiązaniami, potrafią się ciągnąć za nami przez lata. Nawet jeżeli zostaną ostatecznie rozstrzygnięte na naszą korzyść to i tak będą się wiązały ze stratami moralnym i materialnymi. Jak zatem doprowadzić do szybkiego wyłączenia naszego dokumentu z obiegu?
Tradycyjne rozwiązania
Istnieją pewne klasyczne sposoby o których zapewne słyszeliśmy, lecz dla uporządkowania warto je sobie przypomnieć. Wiążą się one jednak z czasochłonnością, a to może się okazać dla nas bardzo kosztowne. Tradycyjne procedury zastrzeżenia dowodu można uruchomić w takich miejscach jak:
- komisariat policji – lecz tylko w przypadku zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, a więc jeżeli dokument został nam skradziony. Policja nie zablokuje zatem możliwości wykorzystania dowodu, jeżeli po prostu został on zgubiony;
- urząd gminy lub placówka konsularna – utratę lub uszkodzenie dowodu można zgłosić w urzędzie lub konsulacie (jeżeli jesteśmy za granicą). Po dokonaniu takiego zgłoszenia urzędnik unieważnia dokument;
- placówka banku – chcąc uniknąć najgorszego scenariusza, a więc zaciągnięcia pożyczki lub kredytu na naszą osobę, można skierować się do oddziału naszego banku. Nie będzie wtedy możliwe dokonanie wyłudzeń finansowych na nasze konto, lecz trzeba być przygotowanym, iż pracownik banku poprosi w takim przypadku o szczegółowe dane, także dotyczące samego dowodu.
Jak widać są to rozwiązania, które mogą uniemożliwić odpowiednio szybką reakcję i wiążą się z wieloma uniedogodnieniami. W niektórych sytuacjach nie zawsze dotrzemy w niedługim czasie do danego punktu, a gdy uda się to zrobić może być już za późno.
Zastrzeżenie dowodu za pośrednictwem internetu
Zdecydowanie najszybszym i najlepszym rozwiązaniem jest zastrzeżenie dowodu online, co umożliwia Biuro Informacji Kredytowej. By tego dokonać należy być wcześniej zarejestrowanym na ich portalu, lecz procedura ta jest łatwa i zajmuje ledwie kilkanaście minut. Wiąże się natomiast z wieloma zaletami, bowiem dokument można zablokować od razu po tym jak został skradziony lub pojawiają się u nas obawy, że go zgubiliśmy. Wystarczy się wtedy zalogować na portalu i jednym kliknięciem sprawiamy, że dowód trafia do tak zwanego systemu Dokumenty Zastrzeżone, który prowadzi Związek Banków Polskich. Samo zastrzeżenie nie wymaga wypełniania żadnych formularzy czy nawet znajomości numeru swojego dowodu. Cała procedura nie wiąże się z żadnymi opłatami, a na dodatek jest dostępna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Oprócz tego BIK przekazuje informacje o zaginionym dokumencie także do innych instytucji, w tym Poczty Polskiej oraz operatorów sieci komórkowych. Przekazanie tych informacji zajmuje ledwie kilka minut, więc możemy być spokojni, że od czasu kradzieży nikt nie zdoła odpowiednio szybko skorzystać z okazji. Tym samym jest to rozwiązanie, które zapewni nam spokój i bezpieczeństwo, zapobiegając jakimkolwiek wyłudzeniom w przypadku utraty dowodu osobistego.