Czym są kryptowaluty oraz czy nadal warto w nie inwestować?

inwestowanie w kryptowaluty

Termin kryptowaluty brzmi dość tajemniczo. I choć wiele osób zarabia dzięki nim, znaczna część społeczeństwa nadal nie ma pojęcia, co tak naprawdę kryje się za tym określeniem. Rozwój systemów informatycznych wprowadził wiele zmian, w tym także zmiany w zakresie środków płatniczych. Dowiedz się, czym są kryptowaluty oraz czy nadal warto w nie inwestować.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to ściślej rzecz ujmując waluta kryptograficzna czy też po prostu moneta wirtualna. Ogólnie definiowana jest jako rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, który gromadzi dane o stanie posiadania w jednostkach umownych. Co prawda, kryptowaluty funkcjonują jak wirtualne pieniądze, jednak przez większość krajów na świecie nie są uznawane za jednostkę walutową, pieniądz elektroniczny czy środek płatniczy. Posiadacze kryptowalut dokonują transakcji za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Kryptowaluty to efekt rozwoju nie tylko systemów informatycznych, ale również matematycznych. Każda jednostka danej kryptowaluty posiada niepowtarzalny kod, dzięki czemu nie można jej skopiować czy wykorzystywać do ponownego wydatkowania. Duży wkład w rozwój kryptowalut miał amerykański kryptograf i informatyk David Chaum. Kryptowaluty powstają cały czas. Aktualnie najpopularniejszymi są Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Ripple. Każda z nich powstaje z wykorzystaniem technologii blockchain.

Specyfika kryptowalut

Kryptowaluty nie są nadzorowane przez jakąś szczególną instytucję. Nie działa tutaj podaż, poddawane są jedynie rynkowi i jego mechanizmom. Do obrotu kryptowalutami nie są wykorzystywane żadne systemy bankowe. Konto posiadacza nie może zostać zajęte przez komornika. Takie elektroniczne waluty są wolne o polityki państwowej. Podlegają jednak zautomatyzowanym zabezpieczeniom. Aktualnie notuje się ponad 4000 kryptowalut. Działają tzw. kryptogiełdy, czyli serwisy internetowe, na których można składać oferty kupna/sprzedaży kryptowalut. Co ciekawe, wiele kryptowalut bazuje na podobnych kodach źródłowych, w których wprowadzono jedynie kilka niewielkich zmian parametrów, np. dystrybucji czasowej bloków, ilości monet itp. Najpopularniejsza waluta wirtualna, bitcoin, powstał w 2008 roku. Już w 2011 roku wartość bitcoina zrównała się z dolarem. Tendencja wzrostowa była znacząca i w 2017 roku bitcoin osiągnął poziom 1000 dolarów. Za młodszego brata bitcoina uważany jest litecoin. Polacy stworzyli własną kryptowalutę, polcoin, ale zainteresowanie nią jest znikome. Z czasem powstaje coraz więcej nowych kryptowalut, również w Polsce.  Kryptowalutami polishcoin i plncoin można handlować na internetowych giełdach.

Kryptowaluty – inwestować czy nie?

Znajdziemy wielu zwolenników inwestowania w kryptowaluty, jednak sceptycy takiego rozwiązania przekonują, że bańka spekulacyjna rośnie. Tak naprawdę na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, najlepiej gdy dysponuje obszerną wiedzą w tym temacie. Wzrosty kursów kryptowalut i wysokie stopy zwrotu osiągane przez wiele osób pobudziły nastroje innych. Inwestowanie w kryptowaluty przez kolejne osoby przyczynia się do jeszcze większego wzrostu. Przeciwnicy takich inwestycji dostrzegją ryzyko, że kiedyś to zainteresowanie spadnie albo wyczerpie się całkowicie i wówczas wykresy pójdą w dół.


Jeżeli chcesz spróbować swoich sił i zainwestować np. w kryptowaluty, a nie masz wystarczająco dużo środków finansowych, możesz skorzystać z rekomendowanych przez nas źródeł…. -> Ranking pożyczek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *